Trump rendelete: a háború kezdete
KÉT MAGYARORSZÁG -- Az apa férfi, az anya nő, a Teremtés rendjét pedig meg kell védeni a sátánistáktól.
A Houstonban rendezett asztalitenisz-világbajnokságon a Póta Georgina, Madarász Dóra páros bejutott a legjobb 16 közé. Magyar sportdiplomáciai siker is született: Nátrán Rolandot a sportág magyar szövetségének elnökét megválasztották a Nemzetközi Asztalitenisz-szövetség egyik alelnökének a vb helyszínén megtartott tisztújító közgyűlésen.
Bánfalvi Szabolcs írása.
A sportág történetében először az Egyesült Államokban, azon belül pedig a texasi Houstonban rendezik az egyéni asztalitenisz-világbajnokságot november 23. és 28. között. De nemcsak ebben újított a Nemzetközi Asztalitenisz-szövetség (ITTF), hanem a világbajnoki kvalifikációt is megváltoztatta. Korábban bizonyos feltételek mellett bárki nevezhetett, ennek köszönhetően a legutóbbi, 2019-es budapesti világbajnokságon 109 ország versenyzői vettek részt. Az új rendszer szerint viszont a világranglistáról lehet kvalifikálni a vb-re, tehát csak a legjobbak harcolhatták ki a világbajnoki szereplést, és a félamatőr pingpongozók elvesztették az esélyüket arra, hogy vb-n indulhassanak.
Az új versenykiírás következtében már az első fordulóban is kemény csatákra kényszerültek a versenyzők a houstoni vb-n, így Póta Georgina is, aki a cseh Hana Matelova ellen lépett asztalhoz. Jól ismerik egymást, ugyanis a szeptemberi Európa Top 16 negyeddöntőjében Póta három meccslabdáról szenvedett vereséget Matelovától, utóbbi ráadásul október végén megnyerte a tunéziai WTT-viadalt. Mindez némi aggodalomra adott okot a kétszeres Európa-bajnok Póta számára a meccs előtt – jogosan, mint kiderült a találkozó végén.
A 32. helyen rangsorolt cseh pingpongozó megnyerte az első három szettet szoros csatában, a negyediket hozta Póta, azonban az ötödik játszmában Matelova már nagy különbséggel győzött, ezzel lezárta a mérkőzést, és továbbjutott a következő körbe, míg
Pedig a 64. helyen rangsorolt Madarásznak papíron volt győzelmi esélye a 79. helyen álló luxemburgi Sarah de Nutte ellen, azonban utóbbi könnyedén nyert 4:1-re. Míg Hartbrich a játéktudásban jóval erősebb Lily Zhanggal vívott meg, s az első két szettben megszorongatta a világranglistán 30. helyezett ellenfelét, de végül az amerikai-kínai ellentmondást nem tűrően győzött 4:0-ra. Mindez azt jelenti, hogy női egyesben egyik magyar sem jutott tovább a legjobb 64 közé, és mindhárman búcsúztak a versenytől.
Férfi egyesben négy magyar indult: Szudi Ádám, Lakatos Tamás, Majoros Bence és Ecseki Nándor.
Majoros pedig hozta az első és harmadik szettet a portugál Joao Geraldo ellen, ám végül 4:2-re kikapott, ezzel a 24 esztendős magyar asztaliteniszező nem ment tovább a legjobb 64 közé, ahogy Ecseki Nándor sem, aki a világranglistán 19. helyen álló japán Niva Koki ellen játszott, és a papírformának megfelelően a 132. helyre rangsorolt 25 éves magyar simán veszített 4:0-ra.
Majd a vb második napján a férfi egyes második fordulójában a két állva maradt magyar, Szudi és Lakatos lépett asztalhoz. Először Szudi vereséget szenvedett a kínai Vang Csü-csintől, majd a világranglistán 169. helyen álló Lakatos az ugyanebben a rangsorban 23. helyezett szlovén Darko Jorgic ellen simán veszített négy játszmában. Nem véletlen, hiszen a szlovén szolgáltatta a tokiói olimpián az asztalitenisz-verseny legnagyobb meglepetését, miután a nyolcaddöntőben 4:3-ra legyőzte a harmadik helyen kiemelt japán csodatinit, Harimoto Tomokazut, akit az ötkarikás játékok előtt még az aranyéremre esélyesnek is tartottak.
A férfi egyes előtt Ecseki vegyes párosban is indult Madarász Dóra oldalán, s az első körben a Brian Afanador és Adriana Díaz alkotta Puerto Rico-i duó ellen lépett asztalhoz. A magyar kettős a 33. helyet foglalja el a vegyes párosok rangsorában, míg a karibiak a 29. helyen állnak. Ennek megfelelően kiélezett összecsapás alakult ki, de végül a mieink három játszmában maradtak alul, s nem jutottak be a legjobb 32 közé. Ez azt is jelenti, hogy
A világbajnokság második napja végére már csak a férfi és a női párosban voltak érdekeltek a mieink. A houstoni vb-re összeállt Póta Georgina, Madarász Dóra páros 3:0-ra nyerte az első meccsét a szerb Surján Szabina, Izabela Lupulesku duóval szemben, s ezzel bejutott a 32 közé. Ott a svéd Linda Bergström, Christina Kallberg egység volt az ellenfél, amelyet a magyar kettős 3:2-re győzött le a világbajnokság harmadik napján. Drámai küzdelem volt, ugyanis az első és harmadik szettet a svédek hozták, akik a negyedik játszmában már 9:3-ra is vezettek, két pontra álltak a győzelemtől, ám ekkor Póta és Madarász magasabb fokozatba kapcsolt, megfordította a negyedik szettet, és az ötödik játszmát is megnyerte szintén rendkívül kiélezett csatában.
A világbajnokság harmadik napján mutatkozott be az Ecseki Nándor, Szudi Ádám duó a férfi párosban, miután az Európa-bajnoki bronzérmes kettős az első fordulóban erőnyerő volt, s csak a 16 közé jutásért kellett először asztalhoz lépnie azonban máris kemény rivális, a hongkongi Ho Kvan-kit, Vong Csün-ting páros ellen. Szoros küzdelemben az ázsiaiak 3:1-re múlták felül a mieinket. Így
Emellett magyar sportdiplomáciai siker is született. Ugyanis a houstoni vb helyszínén, a második versenynapon a Nemzetközi Asztalitenisz-szövetség (ITTF) megtartotta tisztújító közgyűlését, amely magyar szempontból pozitív eredményt hozott. A sportág magyar szövetségének (MOATSZ) elnökét, Nátrán Rolandot beválasztották a 226 tagállamot magában foglaló ITTF elnökségébe. A magyar sportvezető a pénzügyi szférából érkezett, így
Emellett megválasztották az ITTF új elnökét is, az egyedüli pályázót erre a posztra, a svéd Petra Sörlinget, aki a német Thomas Weikert váltotta. A svéd sportvezető az ITTF történetének első női elnöke lett.
Nyitókép: Póta Georgináék bravúros teljesítménnyel bejutottak a legjobb 16 közé női párosban a Houstonban rendezett asztalitenisz-világbajnokságon. Magyar Asztalitenisz-szövetség.